Bezpieczeństwo w sieci

Internet to niesamowita przestrzeń, która zmieniła nasze życie. Komunikacja stała się prostsza, dostęp do wiedzy łatwiejszy, a źródła rozmaitej rozrywki znalazły się w zasięgu naszej dłoni. Należy jednak pamiętać, że wraz z licznymi możliwościami, pojawiły się także zagrożenia. Dowiedz się, jak się przed nimi chronić, aby pozostać bezpiecznym.

Porady

Przygotowaliśmy dla Was porady, która pomogą Wam zwiększyć poziom Waszego bezpieczeństwa w Internecie. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepsze praktyki nie zastąpią zdrowego rozsądku oraz przezorności. Internet stał się nieodłączną częścią naszego życia i warto nie tylko korzystać z jego dobrodziejstw, ale też ochronić się przed niebezpieczeństwami, które skrywa.

Modyfikacja haseł

W każdym serwisie internetowym powinniśmy utworzyć odrębne hasło dla naszego konta. Dzięki temu osoby, które uzyskałyby dostęp do naszych danych logowania, nie będą mogły użyć ich na innych stronach internetowych. Należy pamiętać, że hasło powinno być odpowiednio silne, tak aby nikt nie potrafił go odgadnąć lub ujawnić za pomocą metody brute force. Znaki specjalne, wielkie i mały litery, cyfry oraz duża liczba znaków zwiększą nasze bezpieczeństwo. Dane logowania można przechowywać w menadżerach haseł, takich jak 1Password czy LastPass, co sprawi, że nie będziemy musieli ich zapamiętywać.


Dwustopniowa weryfikacja logowania 

Silne hasło to często niewystarczająca metoda zabezpieczenia naszych kont internetowych przed niepożądanym logowaniem. Wiele serwisów pozwala jednak na włączenie funkcji dwustopniowej weryfikacji, dzięki której logowanie będzie musiało zostać potwierdzone przez wpisanie kodu, który otrzymamy na przykład SMS-em. Opcja ta ma szczególne znaczenie dla użytkowników bankowości internetowej.


Szyfrowanie danych

Szczególnie wrażliwe dane można zaszyfrować, dzięki czemu odczytać będą je mogli tylko wybrani przez nas odbiorcy. Obecnie na automatyczne szyfrowanie wiadomości pozwala coraz więcej komunikatorów oraz klientów pocztowych, przez co ryzyko odczytania naszych plików lub wiadomości staje się coraz mniejsze.


Troska o prywatność

W Internecie nic nie ginie – często udostępniamy w mediach społecznościowych naszą lokalizację, zdjęcia czy też informacje, które mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób. Warto z rozwagą podchodzić do tego tematu. Możemy zmienić widoczność naszych postów na Facebooku, wyłączyć dostęp do GPS w aplikacjach mobilnych i unikać rejestrowania się w serwisach, które nie budzą naszego zaufania.


Stosowanie filtrów kontroli rodzicielskiej 

Na niebezpieczeństwa w Internecie są narażone przede wszystkim dzieci. Należy je chronić nie tylko przed złośliwym oprogramowaniem, ale też kontaktem z niepożądanymi osobami czy dostępem do nieodpowiednich treści. Warto kontrolować to, do czego najmłodsi użytkownicy sieci wykorzystują smartfony, tablety czy komputery. Nowoczesne programy pozwalają aktywować odpowiednie filtry, które zablokują wybrane strony internetowe lub materiały wideo skierowane wyłącznie do dorosłych.


Instalacja oprogramowania security

Troskę o bezpieczeństwo w Internecie ułatwiają programy antywirusowe , do których dostęp uzyskasz wybierając pakiet Bezpieczny Internet, który jest skierowany do Klientów Vectry. Aplikacja zabezpieczy Twoje urządzenia przed wirusami, pozwoli na korzystanie z funkcji kontroli rodzicielskiej i ochroni hasła, piny i transakcje finansowe. Dodatkową pomoc uzyskasz sięgając po usługę Szybka Pomoc – eksperci AXA Assistance pomogą Ci poradzić sobie z problemami oraz skutkami cyberataków.