Czym jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać?

VPN – co to takiego?

VPN to niezwykle skuteczne narzędzie, którego zadaniem jest ochrona prywatności w internecie. Virtual Private Network stanowi typ prywatnego połączenia internetowego, w czasie którego dochodzi do szyfrowania danych i tym samych ochrony numeru IP. Przypomnijmy, że standardowo każde urządzenie w chwili połączenia się z internetem uzyskuje swój indywidualny numer IP. Dzięki temu możliwe jest np. namierzenie takiego urządzenia. Jednak korzystając z programów VPN, w pierwszej kolejności Twoje urządzenie łączy się ze specjalnym serwerem, który pozwala na nawiązywanie połączeń za pomocą szyfrowanego tunelu, a dopiero potem następuje łączenie z innymi serwerami. W praktyce prowadzi to do tego, że niemal nikt nie może Cię wyśledzić, a Ty zachowujesz pełną anonimowość.

Wciąż wielu osobom funkcjonującym w sieci wydaje się, że jeśli nie są powszechnie rozpoznawalnymi osobami, ich działania w internecie są w pełni anonimowe. Często też wiąże się to z poglądem, iż z tych samych powodów nie muszą się niczego objawiać. Nic bardziej mylnego, w rzeczywistości bowiem cała masa aktywności życiowych człowieka jest mniej lub bardziej powiązana z siecią. To tu robimy zakupy, nawiązujemy relacje, wymieniamy się wiadomościami służbowymi czy dokonujemy transakcji bankowych. Brak kontroli nad tymi danymi sprawia, że dość łatwo mogą zostać przejęte przez niepowołane osoby. W ten sposób możesz utracić wszystkie oszczędności w trakcie dokonywania przelewu lub administratorzy czatów czy stron poznają Twoją prawdziwą tożsamość. Warto też dodać, że korzystanie z geolokalizacji bywa przydatne, jeśli jesteś w nowym miejscu lub szukasz drogi do celu. Czy jednak wskazywanie swojego miejsca przebywania wszystkim aplikacjom rzeczywiście jest koniecznie? Z całą pewnością nie.


VPN – do czego jeszcze się przydaje?

VPN sprawdza się także przy korzystaniu z lokalnych sieci Wi-Fi. Często podczas łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń (np. w kawiarni, na lotnisku itp.), bywamy w sposób szczególny narażeni na atak hakerski. W ten sposób niepowołane osoby mogą chcieć wyłudzić Twoje dane wrażliwe, dlatego też np. odradza się korzystania z aplikacji bankowych w obrębie publicznych sieci Wi-Fi. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy upewnić się co do wiarygodności połączenia oraz stosowanych zabezpieczeń lub po prostu stworzyć je samodzielnie i uruchomić połączenie VPN.

Korzystanie z VPN bywa niezwykle pomocne podczas zakupów internetowych – które robi przecież większość z nas. Polskie czy amerykańskie sklepy internetowe w większości są już uważane za bezpieczne i posiadają zabezpieczenie np. w postaci protokołu „https”, którego zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo danych wysyłanych przez użytkowników. Dzięki VPN zabezpieczysz się na wypadek nieuczciwych praktyk hakerskich.

Co ciekawe, korzystanie z VPN ma wiele innych korzyści, które na pewno w pierwszej chwili nie przychodzą Ci do głowy. Dzięki zmianie IP możesz sprawić, że Twoje działania w Internecie będą pochodziły z innej lokalizacji, co z kolei w niektórych przypadkach pomaga w kupnie tańszych biletów lotniczych czy noclegów w hotelach. Nierzadko ceny biletów lotniczych rosną dla konkretnego użytkownika, jeśli często sprawdza on dane połączenia, natomiast po włączeniu VPN zidentyfikowanie użytkownika nie jest możliwe. A to wszystko to wciąż tylko niektóre z korzyści wynikających z korzystania z VPN. Już dziś zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci i zacznij używać VPN!