Technologia świadczenia usług internetowych w Vectrze

Technologia świadczenia usług internetowych w Vectrze

Ogólnopolska sieć szkieletowa Vectry w całości oparta jest na technologii światłowodowej DWDM. W Vectrze świadczymy usługi w oparciu o dwie technologie – HFC (Hybrid Fiber Coax) oraz PON (Passive Optical Network).

HFC (Hybrid Fiber Coax) – hybrydowe połączenie sieci światłowodowej doprowadzanej do budynku (Fiber To The Building – FTTB) lub do kilku budynków (Fiber Deep) oraz sieci koncentrycznej rozprowadzającej sygnał po budynku. W rozwiązaniach HFC maksymalnie skracamy część koncentryczną i idziemy w kierunku jej wykorzystania tylko do sieci budynkowej FTTB.

Technologia HFC w Vectrze rozwijana jest w kierunku nowego standardu DOCSIS 3.1. Standard DOCSIS 3.1 umożliwia transmisję danych, głosu oraz obrazu wideo za pośrednictwem jednej infrastruktury operatora. Dzięki zaawansowanym mechanizmom modulacji, sieci budowane zgodnie ze specyfikacją DOCSIS 3.1 pozwalają na osiąganie przepustowości nawet do 10 Gb/s. Standard DOCSIS 3.1 dostępny jest już w wielu lokalizacjach i nie ustajemy w wysiłkach aby było ich coraz więcej. Dzięki niemu Klienci mają dostęp do gigaszybkiego Internetu 1,2 Gb/s.

PON (Passive Optical Network) – technologia oparta o pasywne sieci światłowodowe. Sygnał światłowodowy doprowadzany jest optyką bezpośrednio do domu abonenta (Fiber To The Home – FTTH). Technologia nosi nazwę „pasywna”, ponieważ nie wymaga aktywnych urządzeń (potrzebujących zasilania) na odcinku od operatora do odbiorcy. W Vectrze wykorzystujemy dwie z technologii PON:

  • GPON – sieć gigabitowa o możliwościach transmisji do 2,4 Gb/s w kierunku abonenta oraz 1,2 Gb/s od abonenta;
  • XGS-PON – sieć gigabitowa o możliwościach transmisji do 10 Gb/s w kierunku abonenta oraz do 10 Gb/s od abonenta – sieć symetryczna.

Dostęp do technologii GPON mają mieszkańcy ponad 500 lokalizacji w całej Polsce, a także Klienci objęci działaniem projektu POPC (Program Operacyjny Polska Cyfrowa), w ramach którego Vectra zbudowała sieci w Elblągu, Lubinie i Radomsku.

Rozwój sieci Vectra realizowany jest również w oparciu o współpracę z innymi operatorami, którzy w ramach projektu POPC zbudowali infrastrukturę w technologii PON i na mocy zawartych umów udostępniają ją innym podmiotom. Dzięki tej kooperacji zwiększyliśmy zasięg o lokalizacje dotychczas dla nas niedostępne. Obecnie realizowana jest już współpraca z operatorami Fiberhost Nexera, Tauron, Zicom, Orange i Światłowód Inwestycje.

W 2022 r. Vectra uruchomiła sprzedaż symetrycznych pakietów internetowych 10 Gb/s i 2,5 Gb/s w technologii XGS-PON i dzięki temu dostarcza najszybszy dostępny komercyjnie Internet w Polsce i na świecie. Pakiety dostępne są na wybranych obszarach 9 miast: Bydgoszczy, Gdańska, Gdyni, Nowego Dworu Mazowieckiego, Olsztyna, Pruszkowa, Radomia, Warszawy i Wrocławia.