OTT czy IPTV - sprawdź, która technologia będzie dla Ciebie najlepsza!

Dzięki popularności i dużej dostępności Internetu szerokopasmowego coraz częściej śledzimy telewizję internetowo. Zarówno telewizja i serwisy VOD (czyli wideo na żądanie) można oglądać przez Internet przy wykorzystaniu dwóch podstawowych technologii. Pierwsza z nich to popularna od lat IPTV, a druga to – stosunkowo nowa na rynku – OTT. Występują między nimi pewne różnice.


IPTV i OTT – różnice

IPTV (z ang. Internet Protocol Television) w skrócie oznacza technologię służącą przesyłaniu sygnału telewizyjnego przez Internet w ramach sieci zamkniętej. Jest to zatem alternatywa dla tradycyjnej telewizji wykorzystującej fale radiowe. W przypadku IPTV dostawca telewizji przekazuje odbiorcy sprzęt, który posiada funkcję dekodera albo dekodera i modemu jednocześnie. Między sprzętem, z którego korzysta dostawca i odbiorca, tworzona jest dedykowana sieć. Jest ona oddzielona od innych strumieni danych z Internetu. Pozwala to na osiągnięcie obrazu i dźwięku wysokiej jakości. W ramach IPTV dostawca telewizji może nam jednak narzucić konkretny pakiet kanałów oraz długoterminową umowę.

OTT (z ang. Over The Top) oznacza z kolei udostępnianie sygnału telewizyjnego poza dedykowaną siecią zamkniętą operatora. W ramach OTT uzyskuje się dostęp do telewizji nadawcy przy wykorzystaniu dowolnego łącza internetowego. Trzeba jedynie spełnić pewne wymogi, np. w kwestii prędkości Internetu. Minimum to w tym przypadku 10 Mb/s dla HD i 25 Mb/s dla 4K. Obraz i dźwięk OTT nie są wydzielone i są przesyłane razem z innymi pakietami danych. Oznacza to, że przy przeciążeniu sieci (np. w związku z pobieraniem jednocześnie dużej ilości danych) jakość dźwięku i obrazu może się pogorszyć, a w skrajnym przypadku odbieranie telewizji nie będzie możliwe. Należy zatem pamiętać przede wszystkim o tym, że przy wyborze telewizji w technologii OTT szybkie łącze jest kluczowe.


IPTV i OTT a odbiorniki

Telewizja internetowa IPTV wymaga dedykowanego tunera, przez co zwykle działa ona dobrze tylko na telewizorze. Atutem telewizji internetowej OTT jest tymczasem to, że może być ona odbierana na wszystkich urządzeniach, które pozwalają na korzystanie z Internetu. Wśród tychże odbiorników znajduje się zatem nie tylko telewizor, ale również komputer stacjonarny, laptop, tablet lub smartfon. OTT daje zatem większe możliwości śledzenia swoich ulubionych kanałów telewizyjnych niż IPTV. OTT to doskonałe rozwiązanie wtedy, gdy śledzimy telewizję na wielu odbiornikach i posiadamy szybki Internet.

Jeśli do odbioru telewizji internetowej wykorzystujemy odbiornik telewizyjny, warto rozważyć zakup smart TV, czyli telewizora inteligentnego. Taki telewizor, łącząc się z Internetem, daje dostęp do dużej liczby aplikacji, a także popularnych serwisów streamingowych, które poszerzają nasze możliwości. TV smart działa przy tym bardzo sprawnie dzięki szybkiemu procesorowi. Starszy odbiornik telewizyjny nie jest jednak przeszkodą w korzystaniu z takich funkcjonalności. W tym przypadku wystarczy zakupić przystawkę do telewizora TV Box. Ten niewielki odtwarzacz multimedialny podłącza się do telewizora za pomocą portu HDMI. Daje on dostęp do funkcjonalności dedykowanych dla smart TV.