Jak wybrać telewizor do domu?

O czym pamiętać, przeglądając dostępne modele telewizorów? Które czynniki powinny decydować o zakupie? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak wybrać telewizor!


Wielkość telewizora i jego rozdzielczość

Jednym z kluczowych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze telewizora, jest oczywiście przekątna ekranu oraz jego rozdzielczość. Od wielkości telewizora zależy także to, jak daleko od widza powinien się znajdować. Dobrze zatem pamiętać o tych elementach przed podjęciem ostatecznej decyzji. Przy telewizorach Full HD uznaje się, że odległość widza od odbiornika powinna być przeliczana następująco: 4,2 cm na cal przekątnej ekranu. Przy telewizorach UHD 4H to natomiast 2,1 cm na cal. Im więc wyższa rozdzielczość telewizora, tym telewizor powinien znajdować się bliżej nas. Jeśli odbiornik będzie znajdował się zbyt daleko od widza, możemy nie zauważyć różnicy w jakości obrazu. Pamiętaj, że wpływ na finalną odległość mają także dodatkowe technologie, np. odświeżanie obrazu czy HDR. Dlatego też wielkość telewizora trzeba dobierać stosownie do przestrzeni posiadanej w salonie lub sypialni.

Jaką rozdzielczość telewizora wybrać? Jeszcze do niedawna najczęściej spotykane były telewizory Full HD, obecnie natomiast coraz większą popularnością cieszą się telewizory 4K, określane także jako telewizory UHD. Ich rozdzielczość ekranu wynosi 3840x2160 pikseli. Tego typu telewizor można nabyć już za 2000 zł. Oglądając filmy czy programy w takiej jakości, możesz mieć pewność niesamowitego odwzorowania detali oraz pełni kolorów – z pewnością poczujesz się niczym w prywatnym kinie.


Telewizor LED czy OLED?

Obie technologie odnoszą się do standardu podświetlenia, który został wykorzystany w telewizorze. Standard ten uległ sporym zmianom w ostatnich latach, jeszcze do niedawna najczęstsze były telewizory plazmowe, obecnie natomiast prym wiodą telewizory LED i OLED.

LED to technologia zapewniająca oszczędzanie energii, a do tego gwarantuje lepsze odwzorowanie kolorów i mniejsze zniekształcenie obrazu niż LCD. Często dodane jest też podświetlenie zewnętrzne na krawędzi telewizora, które zwiększa kontrast. OLED to technologia nowsza niż LED, wykorzystuje diody organiczne. Każda z nich oddzielnie emituje światło, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie niemal nieograniczonego kontrastu. Charakterystyczne są też takie właściwości jak duża głębia czerni oraz brak degradacji koloru przy patrzeniu pod kątem. Nie ulega więc wątpliwości, że lepsze są telewizory OLED, przy ich zakupie trzeba jednak liczyć się z większym wydatkiem gotówki.


Nowoczesne telewizory SMART

W XXI wieku telewizory nie służą już jedynie do oglądania tradycyjnych programów telewizyjnych – dzięki połączeniu telewizji z internetem możliwości rozrywki weszły na niespotykany dotąd poziom. Telewizory SMART to urządzenia doskonale uzupełniające inteligentny dom, mogą być sterowane głosem czy bezpośrednio łączyć się z siecią. Zazwyczaj posiadają autorskie systemy operacyjne, dzięki którym możliwe jest korzystanie z różnorodnych aplikacji czy łączenie z telefonem. Warto zapytać o tego rodzaju funkcje przed dokonaniem zakupu.


HDR

Wybierając telewizor, warto rozważyć zakup urządzenia z funkcją HDR. High Dynamic Range to zwiększenie różnicy między ciemnymi i jasnymi tonami – w rezultacie wyświetlany obraz zyskuje na jakości i staje się bardziej realistyczny. Ponadto sprawdź inne dodatkowe funkcje, które mają wpływ na komfort oglądania czy jakość dźwięku i obrazu. Wysokiej klasy telewizor to gwarancja doskonałych wrażeń podczas każdego seansu – ważne jedynie, aby dokonać najlepszego wyboru.