Zagrożenia w internecie – na to musisz uważać!

Zagrożenia w internecie

Internet to jeden z wynalazków, który zmienił naszą rzeczywistość nie do poznania. W XXI wieku trudno wyobrazić sobie choć kilka dni bez korzystania w sieci, internet przydaje się w pracy, do nauki czy rozrywki – wymieniać można właściwie w nieskończoność. I choć internet zdecydowanie należy oceniać pozytywnie, to czyha tu sporo zagrożeń, szczególnie na nieuważnych użytkowników czy dzieci. Są to m.in.:

  • niebezpieczne treści,

  • szkodliwe relacje i cyberprzemoc,

  • scam i phishing,

  • fake newsy i hejt,

  • uzależnienie od internetu


Niebezpieczne treści

Nie trzeba specjalnie dokładnie przeszukiwać internetu, aby trafić na różnego rodzaje negatywne materiały, które z pewnością nie nadają się dla dzieci. Mogą to być treści związane np. z pornografią, przemocą, ksenofobią, nietolerancją, a także strony nawołujące do nienawiści na różnych polach, takich jak wiara, rasa czy orientacja seksualna. Coraz częściej pojawia się też pojęcie „patotreści”, które zawiera w sobie mieszankę wszystkich wymienionych powyżej zagrożeń. Zazwyczaj są to streamy, czyli relacje na żywo, w czasie których widzowie mogą przekazywać pieniądze dla autora programu.


Szkodliwe relacje i cyberprzemoc

Na ten rodzaj zagrożeń także narażone są przede wszystkim dzieci i młodzież. W internecie łatwo porozumiewać się z obcymi osobami np. poprzez media społecznościowe czy czaty. Nigdy jednak nie ma pewności, kto tak naprawdę znajduje się po drugiej stronie. Mogą być to oszuści, którzy korzystają z możliwości ukrycia swojej prawdziwej tożsamości i żerują na innych ludziach. Samo zagadnienie jest bardzo szerokie, z pewnością warto dowiedzieć się o tym więcej.


Scam i phishing

To inna kategoria zagrożeń czyhających w sieci, celem obu jest wzbudzenie przez oszusta zaufania i wyłudzenie danych, np. loginu i hasła lub środków finansowych. Choć wydaje się to nieprawdopodobne, w rzeczywistości taki proceder ma miejsce dość często, a nieuczciwe osoby wykorzystują różnorodne sztuczki. Scenariuszy jest oczywiście wiele, zazwyczaj jednak w pierwszej kolejności chodzi o wzbudzenie zaufania, współczucia czy empatii. Wtedy otrzymujesz prośbę o udostępnienie posta czy wpłatę na konto, do tego celu musisz się zalogować w oknie, które do złudzenia przypomina oryginalną witrynę. W ten sposób oszuści przechwytują wrażliwe dane, z których następnie korzystają.


Fake newsy i hejt

To kolejne zagrożenie w internecie, które niestety jest coraz częściej spotykane. W sieci bardzo szybko rozpowszechniane są różnego typu informacje, które albo są niesprawdzone i fałszywe, albo nawołują do nienawiści.


Uzależnienie od internetu

To zagrożenie jest groźniejsze niż mogłoby się wydawać. Ogrom rozrywki, gry w sieci, serwisy społecznościowe i wiele innych sprawiają, że łatwo można się od nich uzależnić. Dlatego warto narzucić (szczególnie dzieciom) np. maksymalny czas surfowania w sieci czy ustalić inne zasady korzystania z internetu.


Zagrożenia w internecie – jak im przeciwdziałać i zapobiegać?

Najważniejsze w przeciwdziałaniu zagrożeniom w internecie jest uświadamianie już w młodym wieku o tym, na co można trafić w sieci. Należy odpowiednio przedstawić problem, omówić metody, jak unikać zagrożeń i nie dać się oszukać. Bez świadomości zagrożeń w internecie niemożliwe będzie skutecznie stawienie im czoła. Z pewnością nie da się usunąć wszystkich niebezpieczeństw z sieci, bez wątpienia można jednak je omijać oraz efektywnie im przeciwdziałać.

Kinowe hity września

Sytuacja pandemiczna na świecie wydaje się być ustabilizowana, choć z pewnością nie możemy być pewni tego, co wydarzy się za tydzień lub dwa. W każdym razie życie na dobre wróciło do kin. Coraz więcej premier pojawia się w kinach, rośnie również liczba widzów – to powód do radości dla wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób są związani z przemysłem filmowym, ale przede wszystkim dla fanów kinematografii. We wrześniu pojawi się co najmniej kilka interesujących produkcji, które sprawią, że warto wybrać się do kina. Poniżej przedstawiamy najlepsze tytuły naszym zdaniem. Nie sugerujcie się kolejnością. Wrzesień stoi przede wszystkim kinem akcji, ale z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.


Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni

Znakomicie zrealizowana produkcja z doskonałymi efektami specjalnymi oraz licznymi scenami akcji. Poznaj legendę dziesięciu pierścieni – mają one niezwykłą i ogromną moc, jednak jak to zwykle bywa w takich okolicznościach, moc tę można wykorzystać na różnorodne sposoby. Fabuła również wydaje się interesująca, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę gatunek tego filmu. Bez wątpienia to jeden z najbardziej wyczekiwanych tytułów we wrześniu, powinien znaleźć się w czołówce sprzedażowej dla tego miesiąca.


After. Ocal mnie.

Melodramat, w którym nie brakuje niczego charakterystycznego dla tego gatunku. Tessa musi podjąć najważniejszą decyzję w swoim życiu – gdy tego dokonała, zmienia się wszystko wkoło. Czy zatem był to dobry wybór? Co dzieje się z człowiekiem, gdy w jego głowie i sercu pojawia się zbyt wiele wątpliwości?


Psi Patrol. Film

Doskonała animacja dla całej rodziny – czyli kolejna propozycja warta uwagi w tym gatunku po Kosmicznym Meczu 2. Z pewnością warto wybrać się na ten film do kina i spędzić czas ze swoją familią na doskonałej rozrywce. Wspólnie poznajcie przygody sympatycznych piesków i chłopca Rydera.


Venom 2: Carnage

Na ten film czekało naprawdę wielu widzów. Doskonała rola Toma Hardy’ego. Eddie Brock i symbiot muszą stawić czoła wrogowi silniejszemu niż kiedykolwiek wcześniej – pełnemu nienawiści i niosącemu śmierć oraz cierpienie Carnage’owi. Nie będziemy zdradzać fabuły, ale na uwagę zasługują przede wszystkim doskonałe efekty specjalne i wartka akcja, nie zabraknie przy tym poczucia humoru charakterystycznego dla tej tworzącej się właśnie serii.


Najmro. Kocha, kradnie, szanuje.

To komedia akcji, której fabuła inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego. To owiany sławą celebryta półświatka z czasów PRL, który niemal 30 razy uciekł organom ścigania. Budził powszechny podziw i zachwyt. Żyje w świecie, który jest u jego stóp – przynajmniej do czasu, gdy poznaje kobietę, dla której traci głowę. Czy będzie w stanie zrezygnować z wszystkiego i zmienić całe swoje życie na nowej wybranki?


Jeźdźcy sprawiedliwości

Kolejna produkcja z gatunku kina akcji. Po powrocie z misji wojskowej Markus musi zajmować się swoją córką – jego żona zginęła w katastrofie kolejowej. Coraz więcej wskazuje jednak na to, że nie był to wypadek…