Kontrola rodzicielska – jak chronić dzieci przy oglądaniu telewizji

Współczesny świat cyfrowy oferuje najmłodszym niemal nieograniczone możliwości zabawy czy nawet edukacji. Wielu rodziców pozwala swoim pociechom na oglądanie telewizji, korzystanie ze smartfona, tabletu czy komputera, aby złapać chwilę wytchnienia. Jednak nienadzorowanie czasu, który dziecko spędza przy korzystaniu z elektronicznych dobrodziejstw, oraz niesprawdzanie treści może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw. Co zrobić, aby kontrola rodzicielska była możliwie jak najbardziej skuteczna?


Kontrola rodzicielska podczas oglądania telewizji

Dzieci kochają filmy, seriale animowane oraz gry konsolowe, dlatego przed telewizorami potrafią spędzać długie godziny każdego dnia. Obecne pakiety telewizyjne dają dostęp do co najmniej kilkudziesięciu kanałów, z których kilka przeznaczonych jest dla najmłodszych. Kontrola rodzicielska na telewizor powinna obejmować czas, jaki dziecko spędza przed ekranem – z reguły jest to maksymalnie jedna godzina dziennie. Na każdym dekoderze powinien być również ustawiony kod PIN, dzięki któremu najmłodsi nie będą mieli dostępu do nieodpowiednich dla swojego wieku kanałów. Bardzo często na urządzeniach automatycznie jest ustalony kod „0000”, który powinien zostać zmieniony przez rodziców. Ponadto, rodzice winni są dopilnować dziecko podczas grania na konsoli, szczególnie jeśli tryb rozgrywki obejmuje wielu graczy i odbywa się za pośrednictwem internetu. Wiele z tych gier może promować treści o charakterze przemocy.

Kontrola rodzicielska w przeglądarce Chrome i innych – bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczny internet może wstępnie zagwarantować przeglądarka internetowa z zainstalowanymi rozszerzeniami, które będą blokować wyskakiwanie nieodpowiednich treści oraz dostęp do niepożądanych stron. Należy jednak pamiętać, że kreatywność dzieci w omijaniu ograniczeń jest nieskończona. W związku z tym warto sprawić, żeby wszystkie urządzenia mające dostęp do internetu zawierały programy do kontroli rodzicielskiej. Te zainstalowane z systemem operacyjnym, np. Windows 10, zazwyczaj nie są w stanie zapewnić jej w wystarczającym stopniu. Z tego powodu rodzice powinni zadbać o dodatkowe narzędzia zapewniające kompleksową ochronę, m.in. umożliwiające dostęp do komputera lub wybranych programów tylko po wpisaniu hasła, a także wprowadzić ograniczenia czasowe na korzystanie z sieci. Można w ten sposób np. określić, o jakich godzinach i przez jaki czas użytkownik systemu Windows będzie mógł korzystać z łącza. Dodatkowo dobrym rozwiązaniem jest stworzenie białej i czarnej listy dla wyszukiwania, dzięki czemu sami będziemy decydować, do których stron dostęp będzie dozwolony (biała lista), a do których zablokowany (czarna lista).

Bezpieczny internet nie powinien stanowić wyłącznie ochrony dla dzieci, ale również dla wrażliwych danych, takich jak konta bankowe, hasła czy kody PIN. Ponadto nowoczesne rozwiązania, do których zaliczana jest funkcja antyzłodziej, pozwalają zlokalizować i zdalnie zablokować skradziony lub zgubiony telefon.

Rodzice nie tylko powinni starać się blokować niepożądane strony w internecie, ale również rozmawiać ze swoimi dziećmi o tym, co mogły one już zobaczyć. Głównym celem większości filmików czy zdjęć zamieszczanych na popularnych stronach w sieci jest wzbudzenie zainteresowania osób odwiedzających i nakłonienie ich do polubienia danej treści. Bardzo popularne są obecnie vlogi, które nie zawsze pokazują prawdziwe sytuacje, o czym koniecznie należy informować dzieci.

Dzieci od najmłodszych lat należy stopniowo uświadamiać w kwestii korzyści i zagrożeń, jakie mogą nieść za sobą telewizja oraz internet. Z tego względu należy kontrolować nasze pociechy, wprowadzając odpowiednie ograniczenia dostosowane do ich wieku – inna kontrola powinna mieć miejsce w przypadku małego dziecka, a inaczej winna ona wyglądać u nastolatka. Jednak nie należy odseparowywać dzieci od dostępu do sieci, ponieważ można je tym samym pozbawić częściowego kontaktu z rówieśnikami.