Jak ustawić antenę DVB-T?

Antena DVB-T służy do wychwytywania sygnału z nadajnika DVB-T, który przetwarzany jest na cyfrowy obraz telewizyjny. Dzięki temu możliwe jest odbieranie ogólnopolskich darmowych kanałów telewizyjnych, takich jak różne programy TVP, Polsatu czy TVN-u, także w jakości HD, jeśli taka oferowana jest przez wybraną stację.

Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej potrzebny jest odpowiedni dekoder, który może być wbudowany w telewizor (w przypadku nowszych modeli) lub mieć postać zewnętrznego dekodera podpiętego do telewizora (jeśli ten został wyprodukowany przed 2011 rokiem). Ale żeby sygnał z nadajnika DVB-T trafił do dekodera, często potrzebna jest odpowiednia antena. Zobacz, jak ją prawidłowo ustawić, by odbiór sygnału był optymalny.


Co wpływa na siłę sygnału telewizji naziemnej?

Jest kilka czynników, które wpływają na siłę sygnału odbieranego z nadajnika DVB-T, część z nich jest od nas niezależna, na część natomiast mamy wpływ. Do niezależnych czynników należy odległość naszego mieszkania bądź domu od najbliższego nadajnika DVB-T (im mniejsza, tym sygnał będzie silniejszy) oraz kształt otoczenia (wysokie budynki lub drzewa na linii między odbiornikiem a nadajnikiem DVB-T mogą osłabiać sygnał).

Do zależnych od nas czynników należy natomiast rodzaj posiadanej anteny DVB-T oraz jej ustawienie. Ogólnie anteny możemy podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Anteny wewnętrzne są wygodne, ale mają mocno ograniczoną siłę działania. Sprawdzą się, jeśli mieszkamy w niewielkiej odległości od nadajnika DVB-T. Warto stawiać je w pobliżu okien, wtedy zwykle działają najlepiej. Jednak dużo lepszym i zdecydowanie bardziej uniwersalnym rozwiązaniem są anteny zewnętrzne. Je też możemy podzielić – na anteny kierunkowe i szerokokątne. Jeśli na linii naszego mieszkania i nadajnika DVB-T nie ma wielkich przeszkód (innych budynków, drzew itp.), wtedy anteny kierunkowe będą lepszym wyborem. Jeśli jednak sygnał może być fizycznie zakłócany i potrzebujemy „szerszego” odbioru, anteny szerokokątne będą bardziej pomocne.


Jak optymalnie ustawić antenę DVB-T?

Aby sygnał był mocny i stabilny, trzeba odpowiednio ustawić antenę. Jak to zrobić? Najprostszą metodą jest… podpatrzenie sąsiadów. Zobacz, w którą stronę anteny poustawiali twoi sąsiedzi – skoro są zadowoleni ze swojego sygnału, najprawdopodobniej dobrze ustawili antenę.

Jeśli jednak nie ufasz sąsiadom lub jeśli nikt w okolicy nie ma ustawionej anteny tego typu, musisz samodzielnie zlokalizować najbliższy nadajnik DVB-T. Można to zrobić na dwa sposoby. Możesz poszukać informacji na ten temat w internecie i za pomocą mapy zlokalizować najbliższy nadajnik, ustawiając w jego stronę antenę. To dobre rozwiązanie, ale można je uprościć za pomocą aplikacji na smartfony, takich jak np. DVB-T Finder. Aplikacje tego typu pozwalają na szybką i dokładną lokalizację pobliskich nadajników DVB-T, a także podają nam ich parametry – jak nadawane stacje czy siła emisji. Pomogą nam w szybkim ustawieniu anteny i podjęciu najlepszego wyboru nadajnika DVB-T.