Problem z internetem bezprzewodowym? Sprawdź, jak rozszerzyć zasięg sieci wi-fi!

Najczęstsze przyczyny kłopotów z internetem bezprzewodowym

Sieć wi-fi (Wireless Fidelity) pozwala na bezprzewodowe połączenie z internetem za pośrednictwem komputera, smartfona, laptopa czy tableta. Obecnie stosowane są trzy zakresy wi-fi: 2,4 GHz, 5 GHz oraz 6 GHz. Najbardziej „zatłoczone” jest pasmo 2 GHz, a im więcej użytkowników, tym więcej pojawia się problemów z dostępnością sieci i prędkością przesyłu danych.

Jeśli wi-fi zaczyna szwankować, a jego prędkość pozostawia wiele do życzenia, przyczyną może być nieodpowiednie urządzenie nadawcze (router) lub odbiorcze – najczęściej problemem jest niewłaściwa lub niekompatybilna z routerem karta sieciowa wi-fi. Problem taki można rozwiązać samodzielnie, zmieniając ustawienia sieciowe w komputerze – należy kliknąć ustawienia paska zadań i wybierać pozycję „sieć”, a następnie sprawdzić, czy karta sieci bezprzewodowej jest włączona i działa.

Czasami jednak pomimo działającej karty SIM jakość połączenia z bezprzewodowym internetem pozostawia wiele do życzenia i nie jest wystarczająca dla naszych celów, niezależnie czy jest to gra komputerowa, czy praca zdalna w Home Office. W takim przypadku z pomocą przyjdzie urządzenie rozszerzające zasięg sieci wi-fi.


Jaki wybrać sprzęt rozszerzający sygnał wi-fi?

Nawet jeśli mamy szybkie łącze, internet bezprzewodowy może działać wolno. Problem ten związany jest z przeszkodami, na jakie napotyka sygnał wi-fi, szczególnie gdy router znajduje się w innym pomieszczeniu lub na innym piętrze budynku. Także obecność innych źródeł sygnału może zakłócać pracę routera.

Tak na zasięg bezprzewodowego internetu. Działają na prostej zasadzie: odbierają sygnał z routera, rozszerzają go i przesyłają do urządzeń podłączonych bezprzewodowo do sieci. PUrządzenie ma niewielkie rozmiary. Podłącza się je do wtyczki zasilającej. Dostępne są też urządzenia modułowe, przeznaczone do biur i większych firm. Pojedyncze urządzenia jest w zupełności wystarczające do użytku domowego.

Przy wyborze urządzenia należy sprawdzić, jaki rodzaj sieci bezprzewodowej obsługuje dane urządzenie. Parametry te są następujące:

  • do 11 Mb/s, częstotliwość 2,4 GHz – 802.11b;

  • do 54 Mb/s, częstotliwość 2,4 GHz – 802.11g;

  • do 54 Mb/s, częstotliwość 5 GHz – 802.11a;

  • do 300 Mb/s, częstotliwość 5 GHz oraz 150 Mb/s w częstotliwości 2,4 GHz – 802.11n;

  • do 1 Gb/s w paśmie 5 GHz – 802.11ac.

Najczęściej wybierane są urządzenia o parametrach 802.11b/g/n. Obsługują one wszystkie zakresy wi-fi, a prędkość przesyłu danych to nawet 300 MB/s (zależnie od modelu). Przy wyborze warto też sprawdzić częstotliwość, na jakiej pracuje - Zalecane są urządzenia pracujące zarówno w paśmie 2,4 GHz, jak i 5 GHz.

Dla osób, które nie posiadają sprzętu pozwalającego na podłączenie przez wi-fi, polecane są urządzenia wi-fi z portem LAN, które można podłączyć za pomocą kabla.


Gdzie umieścić urządzenie i jak przeprowadzić test prędkości?

Urządzenie rozszerzające zasięg sieci wi-fi należy umieścić w miejscu, gdzie sygnał wi-fi jest najsilniejszy. By takie miejsce odnaleźć w danym pomieszczeniu, można skorzystać z darmowej aplikacji. Najczęściej jest to miejsce mniej więcej w połowie odległości między routerem a laptopem lub innymi sprzętami działającymi w sieci bezprzewodowej.

Jeśli zależy nam na prędkości przesyłu danych, wybierzmy urządzenie działające także w paśmie 5 GHz. Prędkość transferu danych sprawdzamy po uruchomieniu urządzenia.