Jak poprawić zasięg Wi-Fi w domu?

Na działanie domowej sieci Wi-Fi ma wpływ wiele czynników. Począwszy od funkcji routera , poprzez możliwości sprzętu odbiorczego (smartfona/tabletu/komputera), kończąc na materiałach, z których został wykończony budynek mieszkalny. Ponadto, dochodzą m.in. takie czynniki jak: wielkość mieszkania/domu oraz chociażby otoczenie mieszkania, czyli ilość sieci Wi-Fi znajdujących się w okolicy.

Falę Wi-Fi możemy spokojnie porównać do fali dźwiękowej. Jest bardzo podatna na różnego rodzaju zakłócenia oraz przeszkody, występujące na jej drodze.

Na szczęście bardzo często okazuje się, że działanie i zasięg sieci bezprzewodowej w domu można polepszyć prostymi sposobami:


1. Postaw modem w odpowiednim miejscu. Wyjmij urządzenia z szafy!

Wielokrotnie spotykam się z sytuacjami, w których znajomi oraz rodzina żalą się na słabo działające Wi-Fi. Po jednym prostym pytaniu - a gdzie znajduje się Twoje urządzenie? - okazuje się, że jest ono trzymane głęboko w szafie (bądź metalowej szafce), pod łóżkiem lub w gablocie z lustrem. Szczególnie to ostatnie miejsce stanowczo nie sprzyja zasięgowi...

Jeśli w Twoim domu sytuacja wyglądała do tej pory w ten sam sposób, naprawdę warto to zmienić! :)

Modemy działają najskuteczniej, gdy spełnione są następujące warunki:

  • zachowany 1 metr nad podłogą,

  • modem nie jest zastawiony innymi urządzeniami,

  • ustawiony jest w pozycji pionowej.


2. Sprawdź otoczenie swojego modemu i ustaw optymalny kanał. Skorzystaj z aplikacji mobilnych.

Zadbaj o ustawienie optymalnego kanału, na którym działa Twoje urządzenie - w szczególności, mieszkając w okolicy zwartej zabudowy, blokowiska, szeregowcach. Obecnie przychodzą nam z pomocą aplikacje mobilne, dzięki którym możesz zweryfikować otoczenie twojego modemu.

Aplikacje są całkowicie dostępne dla użytkowników systemu iOS oraz Android. Dla przykładu: użytkownicy Android mogą pobrać z Google Play aplikację Wi-Fi Analyzer.

Po weryfikacji tego, który kanał jest najmniej zakłócany, możesz zmienić ustawienia swojego urządzenia i tym samym poprawić jakość działania swojej sieci Wi-Fi. W Vectra nadawany kanał zmienisz w Stefie Klienta .


3. Wykonaj restart modemu

Czy wiesz, jak brzmi najsłynniejsza, najstarsza i zapewne często najbardziej irytująca rada specjalistów od IT, gdy masz problemy z komputerem: Wyłącz i włącz ponownie urządzenie :)

Podobnie, aby zapewnić odpowiednie działanie i funkcjonowanie modemu, raz na jakiś czas zresetuj urządzenie. Przynajmniej raz w miesiącu odłącz je od źródła zasilania, odlicz spokojnie do 10, zrelaksuj się, a następnie podłącz urządzenie ponownie do źródła zasilania. Takie działanie pozwoli dokonać aktualizacji niezbędnych sterowników. Warto to wykonywać średnio raz na miesiąc.

Skorzystaj z rozwiązania,
które pozwoli rozszerzyć zasięg
domowego Wi-Fi

Często poza złym umiejscowieniem modemu, źródłem problemów z Wi-Fi jest zbyt słaby sygnał urządzenia względem wielkości mieszkania lub ilości łączących się z nim urządzeń. Dodatkowym elementem poza wielkością mieszkania/ domu, który może mieć wpływ na jakość sygnału, są występujące w lokalu grube ściany.

Na rynku istnieją różnego rodzaju rozwiązania, które pozwalają rozszerzyć zasięg domowej sieci poprzez wykorzystanie dodatkowych punków dostępowych.

Szczególnie ciekawa w tym kontekście wydaje się być usługa Power Wi-Fi 6, która dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych urządzeń na rynku pobiera sygnał z głównego modemu i przekazuje go dalej, bez konieczności ciągnięcia kabli przez całe mieszkanie.

Chcesz rozszerzyć zasięg domowej sieci Wi-Fi?

Zamów online