Jak odbierać cyfrową telewizję naziemną?

W 2013 roku w Polsce nastąpiło wyłączenie analogowej telewizji. Od tamtego czasu telewizja w naszym kraju emitowana jest w formie cyfrowej w standardzie DVB-T. Dzięki temu każdy może odbierać cyfrowy sygnał, a z nim – ogólnodostępne oraz lokalne programy telewizyjne. Zobacz, w jaki sposób można odbierać cyfrową telewizję naziemną i co wchodzi w jej zakres.


Czym charakteryzuje się cyfrowa telewizja naziemna?

Cyfrowa telewizja naziemna umożliwia dostęp do ogólnodostępnych kanałów, takich jak TVP, Polsat czy TVN, oraz do kanałów lokalnych. Pozwala na wyświetlanie programów w jakości HD, jeśli są transmitowane w takim standardzie przez daną stację. Poza tym cyfrowa telewizja naziemna daje dostęp do elektronicznego przewodnika po programach (EPG), który zastąpił dawniej działającą telegazetę, umożliwia również nagrywanie emitowanych programów oraz korzystanie z usług VoD, czyli wirtualnej wypożyczalni filmów. Jednak cyfrowy sygnał musi zostać wyłapany i zdekodowany, aby mógł wyświetlić się na ekranie telewizora. Jak to zrobić?


Jak odbierać cyfrową telewizję naziemną?

Są różne sposoby odbioru cyfrowej telewizji naziemnej, wymagające różnego rodzaju sprzętu.

Najprostszym rozwiązaniem jest telewizor z wbudowanym dekoderem DVB-T. Dzięki takiemu sprzętowi niepotrzebny będzie ani zewnętrzny dekoder, ani antena. Większość nowych telewizorów ma wbudowany dekoder DVB-T. Jeśli jednak twój teleodbiornik jest starszego typu, został wyprodukowany przed 2011 rokiem i producent nie wyposażył go we wbudowany dekoder, musisz sięgnąć po inne rozwiązanie.

Alternatywą jest zakup tunera telewizyjnego z dekoderem DVB-T. Takie tunery nie są drogie, można je kupić za 50-100 zł. Producenci wyposażają je za to w wiele dodatkowych funkcjonalności. Dzięki takiemu tunerowi możesz na przykład nagrać program emitowany w telewizji i obejrzeć go w innym czasie. Jeśli chcesz oglądać telewizję wysokiej jakości, to ważne jest, by tuner obsługiwał standard HD.

Jeśli mimo wbudowanego dekodera wasz telewizor nie może znaleźć cyfrowego sygnału, należy zaopatrzyć się w antenę DVB-T. Wyróżniamy dwa typy takich anten. Jedne, zwane pokojowymi, umieszcza się wewnątrz pomieszczenia – niedaleko telewizora lub przy oknie. Pomagają one wzmocnić sygnał i cieszyć się dobrej jakości cyfrową telewizją naziemną. Jeszcze silniej działa drugi typ anten – zwanych zewnętrznymi. Zgodnie z nazwą montuje się je na zewnątrz, np. na balkonie lub na dachu.


Czy cyfrową telewizję naziemną można odbierać przez komputer?

Telewizję naziemną można odbierać nawet bez telewizora – przez komputer. I nie chodzi tu tylko o materiały udostępnione przez stacje telewizyjne na ich stronach internetowych. Telewizję przez komputer możemy oglądać dzięki specjalnej karcie telewizyjnej DVB-T. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą oglądać wybrane programy bez inwestowania w nowy telewizor. Sprawdzi się też u większych rodzin, kiedy różne osoby w tym samym czasie chciałyby oglądać różne programy.