Jak działa internet światłowodowy?

Ostatnio coraz więcej słyszy się o internecie światłowodowym . Co to właściwie oznacza? Czy warto na niego przejść? To obecnie najnowsza technologia dostępu do sieci, która jako jedyna jest w stanie w pełni wykorzystać możliwości komputerów i smartfonów. Zobacz porównanie różnych technologii, za pomocą których łączymy się z internetem.


W jaki sposób działa światłowód?

Światłowód działa na innej zasadzie niż zwykły kabel miedziany. Co prawda informacje wciąż są przesyłane w formie zer i jedynek (sygnał i brak sygnału), jednak zamiast sygnałem elektrycznym przekazywane są przez światło. Jak to możliwe? Otóż światłowody wykorzystują zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia. 

W życiu codziennym można je zaobserwować, choćby patrząc od dołu na powierzchnię wody w akwarium. Niemogące uwolnić się z akwarium światło działa tak jak lustro. Podobnie jest ze światłowodem. Raz wprowadzona tam wiązka światła może znaleźć ujście dopiero na drugim końcu kabla.


Jak zbudowany jest światłowód?

Światłowód składa się z trzech warstw:

  • rdzenia,

  • płaszcza,

  • warstw ochronnych.

Rdzeń jest wykonany z kwarcu lub polimerów o podobnych do niego właściwościach. Ma średnicę liczoną w mikronach, czyli milionowych częściach metra. Płaszcz to warstwa odbijająca światło, odpowiedzialna za zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia. To od niej zależy „szczelność” światłowodu. Płaszcz owija warstwa ochronna, która jest zazwyczaj zrobiona z kevlaru.

W porównaniu do kabli miedzianych światłowody są widocznie cieńsze – nie muszą być izolowane od zakłóceń elektromagnetycznych. Ze względu na użycie podatnych na kruszenie materiałów światłowodu nie można mocno wyginać, choć istnieją specjalne światłowody, którym nie szkodzi nawet bardzo silne zginanie. W porównaniu do kabli miedzianych światłowód charakteryzuje się:

  • wyższą przepustowością,

  • całkowitą odpornością na zakłócenia elektromagnetyczne,

  • mniejszym spadkiem mocy sygnału wraz z odległością,

  • bezpieczeństwem – kable optyczne są mniej narażone na podsłuch,

  • brakiem ryzyka przepięcia i pożaru.

Internet światłowodowy a tradycyjny – porównanie

Przedstawiamy typowe maksymalne prędkości dostępne w każdym domowym typie połączenia z internetem. Nie można traktować tego porównania jako ostatecznych możliwości danej technologii – to jedynie obecne prędkości typowo dostępne u operatorów w Polsce. Należy mieć na uwadze, że podane dane mogą się różnić w zależności od dostawcy usługi i lokalizacji.


Technologia

Światłowód

4G LTE

DSL

Satelita

Kablówka

5G*

Prędkość pobierania

10 Gb/s

150 Mb/s

15 Mb/s

50 Mb/s

100 Mb/s

ok. 600 Mb/s

Prędkość wysyłania

300 Mb/s

50 Mb/s

1 Mb/s

6 Mb/s

50 Mb/s

ok. 150 Mb/s

Opóźnienie (ping)

3–30 ms

15–100 ms

10–70 ms

średnio 638 ms

5–40 ms

już od 1 ms

* Technologia 5G jest dopiero w fazie implementacji, typowe prędkości mogą w przyszłości ulec zmianie.


4G LTE to technologia internetu mobilnego, która jest dostępna we wszystkich współczesnych smartfonach. Niekiedy używa się jej również do połączenia domowego w lokalizacjach, gdzie nie jest możliwe doprowadzenie internetu stacjonarnego.

DSL jest już przestarzałą metodą podłączenia komputera do internetu przez gniazdko telefoniczne. Zaletą DSL jest używanie istniejącej już infrastruktury telekomunikacyjnej.

Internet przez kablówkę jest najczęściej używanym w miastach typem internetu. Oferuje duże prędkości, ale technologia obecnie jest bliska swojego limitu. Wadą kablówki jest współdzielenie jednego „kabla” przez wielu użytkowników, przez co w godzinach szczytu prędkość internetu może spadać. Z drugiej strony operatorzy są w stanie podłączyć światłowód do istniejącej już infrastruktury kablówki, dzięki czemu nie ma konieczności ponownego podłączania mieszkania do internetu. Taki internet nazywa się wtedy internetem światłowodowym, choć klient nie ma bezpośredniego kontaktu z samym kablem światłowodowym.

5G to technologia przyszłości, która jest obecnie w fazie implementacji i nie jest dostępna w Polsce. Z 5G można na razie korzystać m.in. w Szwajcarii, Kuwejcie oraz dużych miastach Wielkiej Brytanii i USA. Teoretycznie ta technologia ma umożliwiać przesył danych bez okablowania w prędkości nawet do 20 Gb/s oraz pingi wynoszące 1 ms. Do jej użytkowania konieczne są urządzenia przystosowane do odbioru sygnału nowego typu.

Satelita to dobra opcja dla miejsc odizolowanych od innych sposobów na dostęp do internetu, takich jak otwarte morze. Teoretycznie satelita może być całkiem szybka, jednak ze względu na duże opóźnienia (w końcu sygnał musi odbyć drogę na orbitę okołoziemską i z powrotem) nie nadaje się do gier online.

Czy warto zakładać szybki internet światłowodowy? 

Jeśli masz szczęście, to twój dostawca internetu podłączy internet światłowodowy do istniejącej infrastruktury miedzianej i nie będzie konieczne wiercenie nowych dziur ani kładzenie nowych kabli. O dostępności internetu światłowodowego świadczą oferowane prędkości. Te powyżej 150 Mb/s niechybnie oznaczają wykorzystanie technologii, która powoli staje się standardem w polskich miastach. Użycie istniejącej infrastruktury kablowej pozwala osiągnąć, zgodnie ze standardem DOCSIS 3.1, prędkość do 10 Gb/s.

Typowo oferowana maksymalna prędkość światłowodu wynosi 1 Gb/s, co pozwala przykładowo na ściągnięcie gry o wielkości 100 GB (bardzo rozbudowana gra w otwartym świecie) w czasie 13 minut, a również niemałego Fortnite (57 GB) w czasie 7 minut. Streaming treści w 4K np. przez Netflix pochłania 7 GB na godzinę, więc prędkość 1 Gb/s wystarczyłaby na jednoczesne odtwarzanie wideo w jakości 4K ponad 60 razy. Światłowód ma też zazwyczaj niższe czasy opóźnienia (tzw. ping) niż standardowy internet, choć akurat ta kwestia zależy od wielu czynników.


Światłowód w pełni wykorzystuje obecną technologię komputerową

Przy tak ekstremalnych prędkościach internetu jak 10 Gb/s (najszybszy internet dostępny w Polsce dla klientów indywidualnych) ograniczeniem prędkości zaczyna być sam komputer oraz sieć Wi-Fi. Prędkość 1 Gb/s odpowiada mniej więcej maksymalnej prędkości zapisu dysku HDD, natomiast 10 Gb/s przekracza możliwości nawet dysków SSD, które oferują zapis z szybkością ok. 500 MB/s. 10 Gb/s to również maksymalna prędkość kabla ethernet, którym zazwyczaj podłącza się internet bezpośrednio do komputera czy telewizora.

Natomiast Wi-Fi w najbardziej popularnym standardzie 802.11n pozwala na przesył danych z prędkością maksymalnie 600 Mb/s. Nie dziwmy się więc, że sprzęt podłączony bezprzewodowo do internetu światłowodowego o prędkości 1 Gb/s nie osiąga deklarowanych przez operatora wartości! Warto zwrócić uwagę na to, czy dostawca internetu wraz z superszybkim połączeniem zapewnia dostęp do routera Wi-Fi z protokołem 802.11 ac, który wystarcza do obsługi tak szybkiego łącza.