Internet w Unii Europejskiej – jak wybrać najlepszy roaming?

Czym jest roaming?

Roaming to nic innego jak łączenie się z internetem lub siecią komórkową za pośrednictwem innego operatora niż ten, od którego wykupiliśmy usługę na naszym smartfonie, tablecie lub laptopie. Roaming polega zatem na przełączaniu usługi pomiędzy różnymi punktami dostępu sygnału, które mogą być obsługiwane przez różnych dostawców. O ile na terenie kraju tego rodzaju przełączenia nie są zazwyczaj dodatkowo płatne, podczas pobytu za granicą mogą znacznie obciążyć nasze konto.

W czasie roamingu urządzenia mobilne logują się do różnych AP, co zapewnia im odpowiedni odbiór sygnału. Roaming krajowy polega na korzystaniu z nadajników różnych operatorów w ramach usługi macierzystej. Na przykład podpisując umowę z siecią Play, mamy na terenie kraju bezpłatny dostęp do nadajników innych sieci, na przykład T-Mobile, Plus i Orange. Oznacza to, że jakość sygnału nie ulega pogorszeniu, nawet jeśli jesteśmy poza zasięgiem nadajnika sieci Play.

Za granicą urządzenia mobilne przełączają się na sygnał dostępny w sieci lokalnego operatora. Opłaty za tego typu roaming są określane przez operatora, z którego usług korzystamy w kraju. Jeśli mamy wykupiony abonament, w Unii Europejskiej możemy korzystać z roamingu na zasadach RLAH, co oznacza, że w większości przypadków płacimy jak za połączenie krajowe. W krajach spoza Unii opłaty będą odpowiednio wyższe – jak za połączenia międzynarodowe.

Co wziąć pod uwagę, wybierając się za granicę i chcąc mieć stały dostęp do sieci?

W niektórych przypadkach (pobyt za granicą dłuższy niż dwa tygodnie) operatorzy doliczają do roamingu za granicą na terenie Unii Europejskiej dodatkowe opłaty, także w ramach abonamentu. Stawki są takie same dla każdego operatora i wynoszą obecnie:

  • 16 gr za minutę połączenia głosowego (w przypadku gdy to my dzwonimy),

  • 4 gr za minutę odebranego połączenia głosowego,

  • 5 gr za SMS, 3 gr za wysłany MMS,

  • 23,94 zł za 1 GB danych internetowych.

Operatorzy mogą też doliczać indywidualne dopłaty do roamingu na terenie Unii Europejskiej, zależnie od częstotliwości korzystania z tego rodzaju usługi w danym okresie rozliczeniowym. Warto to dokładnie sprawdzić, podpisując umowę i wybierając abonament. Takie dodatkowe opłaty doliczane są jednak zazwyczaj dopiero po upływie 30 dni od rozpoczęcia korzystania z roamingu na terenie UE, więc jeśli jedziemy na dwutygodniowe wakacje, raczej ich unikniemy.

Roaming na terenie UE włącza się zazwyczaj automatycznie – zostaniemy o tym poinformowani SMS-em, powinniśmy też tą drogą otrzymać informację o stawkach i dodatkowych opłatach. Możemy też zasięgnąć informacji, dzwoniąc do naszego operatora lub odwiedzając jego stronę internetową. Roaming można też włączyć oraz wyłączyć samodzielnie. Dotyczy to zwłaszcza smartfonów – czasem warto wyłączyć usługę roamingu, jeśli nie chcemy ponieść dodatkowych kosztów za automatyczny transfer danych w sieci wi-fi.