Internet na wsi – mobilny czy stacjonarny?

Wybór najlepszego internetu z uwagi na miejsce zamieszkania nie zawsze jest łatwym zadaniem. Należy rzetelnie sprawdzić, czy nasz dom będzie miał swobodny dostęp do sieci, którą jesteśmy zainteresowani. Wszyscy domownicy chcieliby cieszyć się bardzo szybkim łączem internetowym, jednak nie każda lokalizacja ma poprowadzoną instalację światłowodową. Wiele mniejszych miejscowości nie ma jeszcze dostępu do tego rozwiązania, dlatego warto przeanalizować również inne możliwości. Jaki internet na wsi będzie zatem najlepszym rozwiązaniem?

Jaki internet bez kabla wybrać na wsi? – technologia mobilna

Internet mobilny jest również bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla większości wsi, ponieważ w obecnych czasach jego zasięg został znacząco poprawiony i nie stanowi problemów w zdecydowanej większości miejscowości. Jednak i w tym przypadku na samym początku najlepiej jest sprawdzić mapę zasięgu internetu LTE, aby mieć pewność, że nasza miejscowość jest nim w pełni objęta.

Może się jednak zdarzyć, że nasze gospodarstwo domowe znajduje się dosłownie na granicy zasięgu pozwalającego na korzystanie z pełnych możliwości internetu w technologii LTE (ang. Long Term Evolution) i może to być równoznaczne z utratą najlepszego sygnału, a co za tym idzie – ze znacznym spadkiem prędkości naszego internetu. Bywają również sytuacje, w których mimo doskonałego sygnału LTE prędkość transmisji danych jest poniżej oczekiwań. Jak poradzić sobie z takim problemem? Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku najlepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie anteny zewnętrznej. To urządzenie po podłączeniu do modemu wzmacnia siłę sygnału, ale może także wymusić transmisję danych pomiędzy modemem a określoną stacją bazową, z której korzysta mniejsza liczba użytkowników (bardzo często zbyt duża liczba osób podłączonych do jednej stacji decyduje o spadku prędkości łącza). Należy pamiętać, że antena powinna być szerokopasmowa, aby odbierała sygnał w możliwie jak największym zakresie.

Internet na wsi występujący w technologii mobilnej może mieć również pewne ograniczenia prędkości wynikające z liczby użytkowników korzystających z łącza w tym samym czasie, warunków atmosferycznych czy ukształtowania terenu, na którym osadzone są posiadłości. Jednak sama prędkość sieci niewiele ustępuje internetowi stacjonarnemu i pozwala na swobodne przeglądanie witryn, jak i oglądanie filmów czy też granie w internetowe gry za pośrednictwem komputera, tabletu czy smartfonu.

Innym, alternatywnym, rozwiązaniem często stosowanym w małych miejscowościach jest internet radiowy. Jest on niestety wrażliwy na czynniki zewnętrzne i napotkana pomiędzy antenami fizyczna przeszkoda może skutecznie zakłócić rozchodzenie się sygnału i tym samym znacząco ograniczyć, a nawet czasem całkowicie uniemożliwić korzystanie z sieci. Poza tym kłopotliwym może okazać się również fakt, iż zasięg tego rodzaju internetu jest ograniczony dla danego obszaru i nie obejmuje on całego kraju, tak jak ma to miejsce w przypadku łącza stacjonarnego oraz internetu mobilnego.

Internet satelitarny jest ostatnią opcją umożliwiającą korzystanie z sieci nawet w bardzo małych wsiach. Jego największą zaletą jest właśnie szeroka dostępność – to rozwiązanie daje nam możliwość surfowania w sieci bez względu na to, gdzie mieszkamy. Mimo tego wielkiego atutu internet satelitarny ma istotne dla części użytkowników wady. Posiada on limity transmisji danych, które w połączeniu z dość wysokim miesięcznym abonamentem nie pozwalają na nieograniczone korzystanie z potencjału sieci.