Internet – ciekawostki, o których nie miałeś pojęcia!

Historia internetu

Choć trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość bez Internetu, to jednak historia globalnej sieci liczy sobie zaledwie nieco ponad pół wieku. Za przodka Internetu w obecnym kształcie uważa się ARPANET, czyli sieć, która powstała za sprawą organizacji ARPA (Advanced Research Project Agency), założonej w 1958 roku na wniosek prezydenta USA Dwighta Eisenhowera. W 1962 roku do ARPA dołączył Joseph Licklider, który zawiadował jednostką IPTO – jej zadaniem z kolei było połączenie komputerów z amerykańskich baz bez specjalistycznego ośrodka centralnego. Taki układ sprawiłby, że uszkodzenie jednego z komputerów nie zaburzyłoby działania całego systemu. Brzmi znajomo? Dokładnie, to poniekąd „pierwszy Internet”!

Pierwsze węzły ARPANET powstały w 1969 roku, dziś to tę datę uznaje się za początek Internetu. Wraz z biegiem lat globalna sieć faktycznie stawała się „globalna”, pojawiła się w użytku cywilnym oraz w coraz większej liczbie krajów. Dziś jest już właściwie standardem, bez którego trudno byłoby sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie.

Internet – ciekawostki, które Cię zaskoczą

 1. Czy wiesz, że do „wyprodukowania” jednego e-maila potrzebne są 2 miliardy elektronów?

 2. Aby Internet pracował odpowiednio przy bieżącym nasileniu, niezbędne jest 70 milionów KM mocy.

 3. Rocznie wysyłanych jest około 300 miliardów wiadomości e-mail, niestety koło 86% to SPAM.

 4. Łączna liczba stron internetowych szacowana jest na około 50 miliardów – i wciąż rośnie.

 5. Pierwszy film na YouTube to wideo nagrane w ZOO, został załadowany 23 kwietnia 2005 roku przez Jaweda Karima. Pierwszy Tweet natomiast został napisany 21 marca 2006 roku przez Jacka Dorseya.

 6. Niestety Internet ma też swoje ciemniejsze strony – szacuje się, że każdego dnia hackowanych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy stron internetowych.

 7. Czy globalny Internet można „zrestartować”? Owszem! Według ściśle tajnych informacji 7 pracowników Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN) posiada coś na kształt specjalnego klucza w postaci unikalnego kodu HTML, za pomocą którego można zrestartować całą sieć w przypadku ataku hackerskiego o światowym zasięgu.

 8. Liczba osób korzystających z Internetu stale wzrasta. To wciąż tylko szacunki, ale przypuszcza się, że w zasięgu sieci znajduje się 4,5, a może nawet 5 miliardów ludzi. Niemal połowa mieszka w Azji.

 9. A teraz coś z krajowego podwórka – pierwszym dostawcą Internetu w Polsce był Fidonet, który działał już w czasach PRL-u.

 10. Internet potrafi uzależnić, a w Chinach znajdują się nawet specjalne lecznice dla osób mających tego typu problem.

 11. Pierwsza strona internetowa powstała w 1993 roku w ośrodku CERN – co ciekawe, funkcjonuje aż do dziś.

 12. Pierwszy e-mail został wysłany w 1971 roku, jego autorem był Ray Tomlinson.

 13. Jedną z najszybciej rozpowszechnionych aplikacji było… Pokemon Go. W ciągu zaledwie 19 dni apkę pobrano 50 milionów razy.

 14. Twórcą emotikon jest Scott Fahlman, a pierwsza „buźka” została wykorzystana już w 1982 roku.

 15. Liczba materiałów na YouTube rośnie w takim tempie, że niemożliwe jest obejrzenie wszystkich udostępnianych filmów.

 16. Internet dostępny jest niemal wszędzie – z LTE można korzystać nawet podczas wspinaczki na Mount Everest!