Czym jest soundbar i jak go podłączyć do telewizora?

Soundbar – co to takiego?

Soundbary to urządzenia, które od pewnego czasu cieszą się coraz większą popularnością wśród użytkowników na całym świecie – bez wątpienia wynika to z ich unikalnych zalet. Zanim przejdziemy jednak dalej, trzeba pokrótce wyjaśnić, czym właściwie są soundbary. Otóż soundbary to sprzęt będący zewnętrznym zestawem głośników, który docelowo podłącza się do telewizora – w ten sposób emitowany dźwięk znacząco zyskuje na jakości i głośności, a także przestrzeni. To o tyle ważne, że dzisiejsze telewizory zazwyczaj powalają na kolana pod względem parametrów obrazu, często jednak dźwięk nie jest utrzymany na tak samo wysokim poziomie. Oczywiście soundbar może być podłączony nie tylko z telewizorem, ale też z komórką czy innym urządzeniem mobilnym.

Na rynku znajdziesz różnorodne modele soundbarów – najprostsze składają się z dwóch wbudowanych głośników. To tzw. wersja ekonomiczna, emitowany dźwięk z pewnością będzie jednak lepszy niż w przypadku telewizora. Z drugiej strony modele z wyższej półki gwarantują naprawdę znakomity efekt. Droższe soundbary mogą mieć nawet kilkanaście głośników, a niektóre z nich są wolnostojące – zupełnie jak w przypadku kina domowego. Mimo to cały zestaw nie zajmuje dużo miejsca, a do tego jest nadzwyczaj prosty w obsłudze. Podobnie wygląda to zresztą w przypadku montażu, warto jednak wskazać najważniejsze informacje dotyczące tego, jak podłączyć soundbar.


Jak podłączyć soundbar do telewizora?

Technologie XXI wieku mają ze sobą co najmniej kilka wspólnych elementów, a jednym z nich jest prostota montażu i intuicyjne rozwiązania. Dlatego też podłączenie soundbara nie powinno sprawić żadnych trudności, a cała procedura to maksymalnie kilka chwil. Zasadniczo każdy soundbar możesz podłączyć do telewizora za pomocą kabla lub bezprzewodowo. Oczywiście ze względu na obecne technologie o wiele wygodniejsza i popularniejsza jest druga metoda. Nie jesteś wtedy zmuszony do podłączania i ukrywania kabli za szafką czy stosowania specjalnych listew, a do tego oszczędzasz miejsce w swoim mieszkaniu. Bezprzewodowe podłączenie soundbara odbywa się za pomocą Wi-Fi lub Bluetooth. Zależnie od tego, który sposób wybierzesz, w pierwszej kolejności powinieneś sparować soundbar i telewizor tak, aby ze sobą współpracowały. Potem w ustawieniach wybierz odpowiednie źródło dźwięku i gotowe!

Jak podłączyć soundbar z telewizorem za pomocą kabli? Możesz tego dokonać za pomocą kabli HDMI lub kabli optycznych. Kabel HDMI znajduje się w każdym zestawie z soundbarem, kabel optyczny trzeba natomiast dokupić osobno. W obu przypadkach podłączenie wygląda jednak podobnie – trzeba kable włożyć w odpowiednie gniazda w telewizorze oraz soundbarze. Ponadto konieczne jest wskazanie w ustawieniach właściwego źródła dźwięku. Wszystko razem powinno trwać nie dłużej niż kilka minut – i już będziesz mógł cieszyć się najlepszą jakością dźwięku podczas każdego seansu.

Jeśli mimo wszystko napotkasz jakiekolwiek problemy, po prostu przeczytaj instrukcję lub skontaktuj się z producentem. Tam uzyskasz niezbędną pomoc, dzięki której szybko rozwieją się wszelkie wątpliwości i poradzisz sobie z ewentualnymi kłopotami związanymi z instalacją.


Jak wybrać aparat fotograficzny?

Choć wielu z nas zamiast aparatu fotograficznego używa telefonu komórkowego, to na sklepowych półkach znajdziesz wciąż bardzo dużo tego typu urządzeń. Choć technologia rozwija się niesamowicie szybko, należy pamiętać, że niektóre efekty można osiągnąć wyłącznie za pomocą aparatów fotograficznych, nie zapominając przy tym o zwykłym przywiązaniu do tego typu sprzętu. Warto też dodać, że aparat cyfrowy to inwestycja na lata, dlatego też przed dokonaniem zakupu dobrze przejrzeć co najmniej kilkadziesiąt modeli i dowiedzieć się więcej o tego typu urządzeniach. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz swoją przygodę z szeroko rozumianą fotografią, nie dziwi fakt, że możesz być nieco zagubiony. W każdej z wymienionych sytuacji najlepiej wziąć pod uwagę kilka czynników, tym bardziej że ceny wysokiej klasy aparatów fotograficznych mogą przyprawić o zawrót głowy. Czasem jednak lepiej nie kupować urządzeń z najniższej półki cenowej, gdyż po prostu mogą one oferować bardzo słabą jakość. Jeżeli szukasz aparatu, który bez trudu zabierzesz ze sobą w każdą podróż, a do tego będzie przy tym lekki i mały, najlepszym rozwiązaniem będzie aparat fotograficzny kompaktowy. W zasadzie to rodzaj kamery z niewymienną optyką, wystarczy wyciągnąć aparat i już możesz robić zdjęcia. Znakomicie sprawdza się także do robienia wideo blogów. Ponadto aparat kompaktowy to świetny wybór dla dziecka. Sprzęt tego typu ma mnóstwo wbudowanych trybów tematycznych, dzięki którym maluch czy nastolatek lepiej zrozumie podstawowe tajniki fotografii. Jeśli jesteś zainteresowany aparatem ze średniej półki cenowej i dość szerokich możliwościach, najlepszym wyborem będzie solidny bezlusterkowiec. Jakość zdjęć robionych takim aparatem jest naprawdę wysoka, bez trudu możesz również poddawać je zaawansowanej obróbce w programach graficznych. Co ciekawe, obecnie nawet wielu profesjonalistów decyduje się na aparaty bezlusterkowe, które sprawdzają się np. przy fotografii ulicznych czy portretowej. Nie można też nie zapomnieć o tradycyjnych lustrzankach. Mają one wyśrubowane parametry i pozwalają na robienie wyjątkowych zdjęć, o ile oczywiście opanujesz choćby podstawowe tajniki obsługi.


Czy smartfon może zastąpić aparat fotograficzny?

Przy rozważaniach dotyczących wyboru aparatu fotograficznego, pytanie, czy może on być zastąpiony przez smartfona, po prostu musiało paść. W końcu większość z nas zdjęcia na co dzień robi właśnie komórką, parametry tych urządzeń są coraz lepsze i są porównywalne z aparatami wysokiej klasy sprzed lat. Początkującemu miłośnikowi fotografii raczej wystarczy komórka, w końcu zdjęcia są wykonywane okazjonalnie lub podczas wakacji. Jeżeli jednak zaczyna Cię interesować edycja swoich dzieł i coraz większą uwagę zwracasz na poprawę parametrów wykonywanych zdjęć, smartfon z pewnością nie będzie wystarczający. Z drugiej strony przewagą komórek jest ich ergonomia, są mniejsze, często prostsze w obsłudze i zwyczajnie wygodniejsze. Za pomocą jednego urządzenia zrobisz zdjęcie, obrobisz je i umieścisz w social media. Trzeba jednak dodać, że niektóre aparaty już teraz dysponują zbliżoną funkcjonalnością. Podsumowując, wybór nowego aparatu fotograficznego wcale nie należy do najprostszych. Warto jednak przyłożyć się do tego zadania, aby kupić dobre urządzenie, które nie tylko spełni swoją rolę, ale też zapewni Ci masę frajdy.