Telewizja cyfrowa, satelitarna i kablowa – poznaj najważniejsze różnice

Wybieranie odpowiedniej telewizji nie jest prostym zadaniem. Nie dość, że trzeba wybrać dostawcę usługi, to jeszcze do wyboru są różne technologie odbioru sygnału telewizyjnego. Spróbujemy pomóc, przedstawiając charakterystyczne cechy trzech technologii telewizyjnych oraz podstawowe zalety i wady każdej z nich.


Telewizja cyfrowa dla każdego

Początki telewizji cyfrowej sięgają lat 80. ubiegłego wieku, kiedy to zrodził się pomysł cyfrowych transmisji programów telewizyjnych. W 1987 roku w USA po raz pierwszy przeprowadzono udaną próbę cyfrowego przekazu i od tego momentu można mówić o telewizji cyfrowej. W Europie trzeba było zaczekać jeszcze kilka lat, ale i tu, w połowie lat 90. XX wieku opracowano założenia cyfrowych transmisji materiałów video – Digital Video Broadcasting. Projekt ten zakładał transmisję skompresowanych cyfrowo zapisów dźwięku i obrazu, co przełożyło się na ich znacznie lepszą jakość. Dzięki kompresji danych w paśmie jednego kanału telewizyjnego można zmieścić aż osiem programów. Bez problemu przesyła się więc znacznie większą liczbę programów telewizyjnych czy radiowych, a wraz z nimi wiele innych danych takich, chociażby wszelkie informacje o programie telewizyjnym. 

W Polsce działa naziemna telewizja cyfrowa, która jest bezpłatna, ale oferuje dostęp tylko do podstawowych kanałów telewizyjnych. Znacznie większą liczbę kanałów można odbierać za pośrednictwem cyfrowej telewizji satelitarnej.


Telewizja satelitarna

Telewizja satelitarna działa w oparciu o satelity umieszczone na ziemskiej orbicie, zwane transponderami. Nadawca wysyła cyfrowy sygnał telewizyjny w kierunku satelity, która go odbiera, a następnie przesyła wprost do potencjalnego odbiorcy. Aby odbierać telewizję satelitarną, użytkownik musi posiadać specjalną antenę oraz tuner, czyli odbiornik, który może być osobnym urządzeniem albo po prostu modułem wbudowanym bezpośrednio w telewizor.

Podstawową zaletą telewizji satelitarnej jest ogromny zasięg sygnału, który dociera nawet tam, gdzie nie dociera naziemna telewizja cyfrowa. Niewielki koszt odbiornika i anteny sprawia, że każdy, kto chce korzystać z telewizji satelitarnej i za jej pomocą oglądać programy telewizyjne, może sobie na to pozwolić. Z kolei wadą telewizji satelitarnej jest to, że sygnał nie zawsze jest odporny na warunki atmosferyczne i mogą występować problemy z ustawianiem anteny. Trzeba też wiedzieć, że najciekawsze kanały telewizyjne są kodowane przez nadawców i aby je oglądać, trzeba co miesiąc opłacać dostęp do nich.


Telewizja kablowa

Telewizja kablowa działa w oparciu o technologię hybryd fibre-coaxial – HFC. Jest to hybrydowa sieć, która dystrybuuje sygnał telewizyjny za pomocą różnych przewodów lub światłowodów.

Największą zaletą telewizji kablowej jest jej kompletna niewrażliwość na warunki pogodowe. Zarówno w czasie burz, wichur i innych zjawisk atmosferycznych sygnał jest doskonały. Do odbioru telewizji kablowej nie potrzeba żadnych szczególnych urządzeń. Operatorzy telewizji kablowych wyposażają swoich abonentów w dekodery, dzięki którym uzyskują oni także dostęp do dodatkowych usług, takich jak chociażby VOD.

Z kolei niewątpliwie wadą telewizji kablowych jest to, że dostępne są one głównie w miastach, a budynki mieszkalne muszą być odpowiednio okablowane.