Na co pozwala sieć 5G?

Sieć 5G – co to takiego?

O tej technologii, szczególnie w ostatnich miesiącach, zrobiło się bardzo głośno, gdyż jest ona wdrażana na terenie naszego kraju. Czym jednak właściwie jest sieć 5G? Otóż to nic innego jak system, który docelowo zastępuje LTE, jego zadaniem jest nowoczesna i niebywale szybka transmisja danych. Obecnie sieć 5G w mniejszym lub większym zakresie funkcjonuje w kilkudziesięciu państwach, prym w tej kwestii wiedzie oczywiście Azja. Z sieci 5G mogą korzystać smartfony, lecz nie tylko – także wiele innych urządzeń sieciowych, jak choćby laptopy, drony czy roboty. Sprawia to, że globalne wprowadzenie standardu 5G będzie prawdziwą rewolucją technologiczną, którą odczujemy w wielu sferach życia.


Dlaczego rozwój 5G jest tak istotny?

W mediach i innych środkach przekazu często podkreślany jest fakt dotyczący tego, że rozwój 5G powinien być wspierany na każdym polu. Nierzadko jednak pomija się informację, dlaczego to takie ważne – warto więc tę kwestię dokładnie wyjaśnić. Sieć 5G to przede wszystkim superszybka transmisja danych, co kojarzy się z łatwiejszym dostępem do Internetu. I faktycznie, to jedna z głównych zalet sieci 5G. W praktyce pozwala to bowiem na usprawnienie i przyspieszenie wszystkich procesów sieciowych – począwszy od buforowania filmu czy pobierania dużych plików. Każdy użytkownik sieci z pewnością szybko zauważy różnicę związaną z obsługą Internetu. Zgodnie z badaniami i przewidywaniami, przeciętna prędkość transmisji danych w sieci 5G jest aż 60 razy szybsza niż dotychczas. Warto też dodać, że 5G wykazuje minimalne opóźnienia, co jest ważne m.in. dla zaawansowanych graczy online czy obsługi urządzeń w czasie rzeczywistym.

Faktyczne zastosowania sieci 5G są jednak o wiele potężniejsze. Jednym z nich jest tzw. zmasowana, inteligentna łączność. Dzięki nowoczesnej technologii możliwe stanie się łączenie ze sobą ogromnej liczby urządzeń w taki sposób, aby sprawnie wymieniały między sobą dane, co z kolei zaowocuje wydajną współpracą. Choć na ten moment możliwości w tym zakresie są poważnie ograniczone, nie ulega wątpliwości, że w najbliższych latach dojdzie do niemałej rewolucji. Dzięki temu realne stanie się wdrożenie rozwiązań, które jeszcze niedawno można było oglądać na futurystycznych filmach. Poprzez sieć 5G rzeczywistością będą o wiele sprawniejsze niż obecnie systemy smart, jak np. smart home, które pozwolą na sterowanie niemal każdym urządzeniem w gospodarstwie domowym. Kwestią czasu są inteligentne domy, osiedla, szkoły, a nawet całe miasta. Nie można również pominąć Internetu Rzeczy oraz bardzo szerokiego zastosowania w medycynie, szczególnie chirurgii precyzyjnej. Na koniec zostawmy rozrywkę, gdzie sieć 5G otwiera zupełnie nowe możliwości.

Sieć 5G to przyszłość, która dzieje się już dziś. Im szybciej nastąpi jej pełne wdrożenie, tym szybciej zmiany na lepsze odczuje przemysł, rolnictwo, edukacja, biznes, a także każdy z nas. To, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwe, będzie w zasięgu ręki. W dzisiejszym świecie coraz więcej zależy od sprawnej, szybkiej i bezpiecznej wymiany danych, a to zapewni właśnie sieć 5G. Nie obawiaj się zmian – zaufaj sieci 5G i jak najszybciej zacznij korzystać z udogodnień, które gwarantuje ta technologia.