Jak poprawić jakość domowego Internetu?

Internet stał się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia. Korzystamy z niego do pracy, nauki, rozrywki i komunikacji. Dlatego ważne jest, aby mieć stabilne i szybkie połączenie Internetowe. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą poprawić jakość Twojego Internetu.


1. Modem Wi-Fi w dobrym miejscu to podstawa

Przeszkody, takie jak ściany, piony wodne czy akwaria, stanowią wyzwanie dla sygnału Wi-Fi, wpływając negatywnie na jakość i prędkość korzystania z Internetu. Im więcej tego rodzaju barier, tym większe mogą być zakłócenia. Aby zoptymalizować wydajność sygnału, zaleca się umieszczenie modemu w centralnym punkcie, na wysokości około 1.5m., z dala od innych sieci i urządzeń, pracujących na tej samej częstotliwości, takich jak telefony bezprzewodowe, urządzenia Bluetooth, kuchenki mikrofalowe czy bezprzewodowe akcesoria do komputera.

Jeśli zależy nam na doskonałej jakości sygnału, w każdym zakamarku domu, warto rozważyć zakup usługi Power Wi-Fi 6 od Vectry.

Power Wi-Fi 6 to najlepsze rozwiązanie na rozszerzenie zasięgu domowej sieci Wi-Fi oraz na poprawę stabilności łącza. Usługa gwarantuje dostarczenie sygnału Wi-Fi do nawet najdalszych zakątków mieszkania. Zapewnia wysoką jakość połączenia i umożliwia pracę na wielu urządzeniach równocześnie.


2. Postaw na światłowód

Jeśli chcesz mieć najszybszy i niezawodny Internet, to najlepszym wyborem jest światłowód. Światłowód zapewnia znacznie wyższą prędkość i jakość Internetu niż tradycyjne łącza. Jest odporny na zakłócenia, nie traci sygnału na długich dystansach i ma dużą przepustowość.

W Vectrze dzięki technologii FTTH możesz mieć światłowód bezpośrednio w Twoim mieszkaniu. Technologia FTTH opiera się na sieci zbudowanej w całości ze światłowodu, gwarantując transfer danych z prędkością światła i nieograniczone możliwości korzystania z dostępu do Internetu. Więcej o FTTH przeczytasz tutaj.


3. Podłącz modem kablem

Jeśli chcesz osiągnąć maksymalną prędkość i stabilność Internetu, zaleca się bezpośrednie podłączenie urządzenia korzystającego z Internetu do modemu za pomocą kabla. W ten sposób unikniesz potencjalnych zakłóceń i zapewnisz bardziej niezawodne i szybsze połączenie. Choć modem może obsługiwać również połączenie bezprzewodowe, podłączenie kablem to skuteczny sposób na poprawę jakości Internetu w domu.


4. Przełącz się na pasmo 5GHz

Pasmo 5 GHz różni się od powszechnie stosowanego 2,4 GHz i przynosi kilka kluczowych zalet. Jednym z głównych atutów jest mniejsza podatność na zakłócenia. Mniejsza liczba urządzeń korzystających z tego pasma oznacza, że jest ono mniej zatłoczone, co przekłada się na lepszą prędkość przesyłania danych oraz stabilność połączenia.

Zmień pasmo z 2,4 GHz na 5 GHz. Jeśli korzystasz z Internetu od Vectry, zrobisz to w trzech prostych krokach:

  1. Znajdź i otwórz ustawienia Wi-Fi na urządzeniu na którym korzystasz z internetu.
  2. Z listy wybierz sieć z której korzystasz, ale zaczynającą się od 5G.
  3. Hasło do Wi-Fi znajdziesz w Strefie Klienta oraz protokole przekazania sprzętu.

5. Restartuj modem

Regularne restartowanie modemu Wi-Fi przyczynia się do poprawy ogólnej wydajności sieci. To działanie usuwa zbędne dane z pamięci podręcznej, co wpływa korzystnie na szybkość przesyłania danych. Dodatkowo, restartowanie umożliwia efektywne zarządzanie obciążeniem. W rezultacie, regularne restarty stanowią istotny element utrzymania stabilnego i wydajnego połączenia Internetowego.

Na koniec, jeśli chcesz przetestować jakość Twojego domowego Internetu, wejdź na www.vectra.pl/test i sprawdź, jak działa Twoje łącze.


Autor: Wioleta Magdziarz