Formuła 1 - niezwykłe początki najszybszego sportu na świecie

Ruszył nowy sezon Formuły 1, jednej z najbardziej prestiżowych serii wyścigowych na świecie. Zawodnicy, zespoły i kibice z całego globu z utęsknieniem oczekiwali startu nowych zmagań, pełnych emocji, napięcia i adrenaliny. Od czasu pierwszych wyścigów rozwój technologii przeniósł F1 na zupełnie inny poziom. Jednak to co nie zmieniło się od lat, to ogromne emocje, jakie budzą w kibicach zmagania na torze. Przy okazji startu nowego sezonu, przyjrzymy się historii tego emocjonującego sportu.

Początki Formuły 1: epoka niesamowitych zmagań na torze

Formuła 1, królowa sportów motorowych, zaczęła swoją fascynującą podróż 13 maja 1950 roku na torze Silverstone, brytyjskim lotnisku RAF. To właśnie tam, przed oczami króla Jerzego VI i królowej Elżbiety, odbył się pierwszy wyścig mistrzostw świata Formuły 1.

Ten historyczny wyścig, jedno z siedmiu wydarzeń inauguracyjnego sezonu, stał pod znakiem dominacji zespołu Alfa Romeo. Walka o tytuł mistrza świata rozgorzała pomiędzy Juanem Manuelem Fangio a Nino Fariną, przy czym triumf odniósł ten drugi. Kolejne lata toczyły się pod znakiem rywalizacji i zmian technologicznych. W sezonie 1952 Fangio nie wystartował z powodu wypadku, co pozwoliło Alberto Ascariemu na serię 13 zwycięstw z rzędu, zapewniając mu tytuły w 1952 i 1953 roku.

Powrót Fangio na szczyt w 1954 roku rozpoczął serię jego czterech kolejnych triumfów w cyklu Grand Prix. Juan Manuel Fangio zakończył swoją kariery w 1957 roku, osiągając niesamowite osiągnięcia: 24 zwycięstwa i 35 razy stając na podium. Tytuły zdobywał w barwach Maserati, Mercedesa, Alfa Romeo i Ferrari.

Ważnym momentem w historii F1 była zmiana umieszczenia silnika za kierowcą przez zespół Cooper-Climax, czego dowodem stały się sukcesy Jacka Brabhama w sezonach 1959 i 1960.

Formuła 1, a szczególnie jej początki, zapisana jest tragicznymi wypadkami, które wstrząsnęły światem sportu. Od śmierci wielkich mistrzów po dramatyczne kraksy na torze, każdy sezon przynosił ze sobą liczne wypadki. Niemal w każdym dziesięcioleciu istnienia F1, stracono wielu utalentowanych kierowców, a wypadki stawały się przyczyną zmian w zasadach bezpieczeństwa.

W historii Formuły 1 można odnaleźć wiele legendarnych nazwisk kierowców, którzy zapisali się w kronikach tego sportu. Od Juana Manuela Fangio, przez Ayrtona Sennę, po Michaela Schumachera i obecnych mistrzów jak Lewis Hamilton czy Max Verstappen.

Nowy sezon Formuły 1 zawsze niesie ze sobą wiele niewiadomych. Który z zespołów okaże się najszybszy? Który kierowca okaże się najbardziej wszechstronny? To pytania, na które odpowiedzi poznamy w trakcie kolejnych wyścigów, które obiecują być pełne ekscytujących momentów i niezapomnianych widowisk.

Dla polskich kibiców, sezon ten przynosi nadzieję na kolejne sukcesy Roberta Kubicy, który zawsze był dumnym reprezentantem polskiego motorsportu na międzynarodowej scenie.

Wyścigi F1 będzie można śledzić na platformie Viaplay. Możesz dodać Viaplay do swojego pakietu telewizyjnego w Vectrze i cieszyć się tymi niesamowitymi wydarzeniami na żywo. Przygotuj się na niezwykłą podróż przez tory wyścigowe świata!

The F1 FORMULA 1 logo, F1 logo, F1, FORMULA 1, FIA FORMULA ONE WORLD CHAMPIONSHIP, GRAND PRIX and related marks are trademarks of Formula One Licensing BV, a Formula 1 company. All rights reserved.


Autor: Wioleta Magdziarz