Internet dla studentów - o czym warto pamiętać?

Czym musi się wyróżniać oferta internetu dla studenta?

Studenci to grupa klientów, która ma inne wymagania niż osoby o stabilnej sytuacji finansowej i mieszkaniowej. Zazwyczaj mieszkają w wynajmowanych mieszkaniach i często nie wiedzą, jak długo zostaną w jednym miejscu. Dotyczy to nie tylko nazwy ulicy, ale też miasta czy kraju. W tej sytuacji studenci nie chcą wiązać się z jednym miejscem standardowymi, dwuletnimi umowami na internet, których wypowiedzenie sporo kosztuje i długo trwa.

Dlatego też oferty wszystkich dostawców internetu są analizowane przez studentów na podstawie trzech podstawowych czynników:

  • czasu trwania umowy - najchętniej wybierane są oferty trwające pół roku (w przypadku internetu stacjonarnego),

  • szybkości - studenci wymagają, aby transfer danych miał dobrą prędkość, bo obecnie pracują i uczą się głównie w sieci. Do codziennego użytkowania (bez wgrywania ciężkich plików) wystarczy szybkość 120 - 150 Mb/s,

  • ceny - studenci często nie mają swoich pieniędzy - korzystają ze wsparcia rodziców, a jeśli zarabiają, to “dorabiając” poza czasem nauki. Cena musi być więc stosunkowo niska.

Studenci decydują się na umowy długoterminowe, jeśli: akurat w danym momencie taka oferta jest dla nich najtańsza, jeśli wiedzą, że na 100 proc. zostaną w danym miejscu dłużej niż dwa lata i w sytuacjach, kiedy wykupują internet mobilny (przenośny router lub internet “w telefonie”, który mogą udostępniać na inne urządzenia).


Internet mobilny dla studenta - rozwiązanie dla osób podróżujących

Przenośny router, internet na karcie SIM czy udostępnianie danych z telefonu, to świetne sposoby na to, żeby zawsze mieć dostęp do sieci. Trzeba jednak szczególnie zwrócić uwagę na wysokość pakietu. Wystarczy sprawdzić, ile internetu miesięcznie zużywamy i najlepiej wziąć pakiet o 10 proc. większy niż dotychczas zużywany transfer, co zapewni ciągłość korzystania z internetu. Niekiedy studenci żartują, że koniec internetu jest jak koniec świata, ale w dzisiejszych czasach brak dostępu do sieci rzeczywiście może być dużym problemem. Oferty mobilnego internetu bez limitu są droższe niż te z limitem.

Wybierając internet mobilny, musimy liczyć się z jednorazowym kosztem zakupu urządzenia mobilnego (chyba że bierzemy internet na kartę). Zazwyczaj ceny ofert mobilnego internetu dla studenta wahają się od ok. 40 do 60 zł za miesiąc.

W jakich przypadkach studentowi opłaca się internet stacjonarny?

Internet stacjonarny, tzw. domowy to opcja dla osób, które widzą, że na pewno zostaną na dłużej w jednym miejscu. W końcu zakładanie stacjonarnego internetu to zazwyczaj dodatkowo płatna usługa, a router po zakończeniu umowy należy zwrócić do salonu. Wypowiedzenie umowy może trwać od miesiąca do trzech i w tym czasie, nawet jeśli już nie mieszkamy w danym miejscu, to musimy płacić za dostarczanie usług tak, jakbyśmy ciągle tam byli.

Internet stacjonarny opłaca się w sytuacji, kiedy chcemy dzielić koszty rachunków z inną osobą mieszkającą pod tym samym adresem. Zanim jednak się zdecydujemy na konkretną ofertę, to warto sprawdzić, który dostawca ma możliwość zainstalowania swojego internetu w naszej lokalizacji. Można to zrobić na stronie wybranego operatora lub po prostu dzwoniąc do konsultanta.

Większość operatorów nie wymaga żadnego potwierdzenia, że osoba wykupująca pakiet danych jest studentem. Mimo nazwy oferty jest ona wtedy kierowana do każdego. Bywa jednak i tak, że dostawca usług może poprosić o okazanie legitymacji studenckiej przy podpisywaniu umowy. Zwłaszcza jeśli chcemy skorzystać z konkretnych promocji.


Internet dla studenta to ciekawe promocje i bonusy

Najwięksi dostawcy internetu widzą potencjał w grupie klientów, jaką są studenci. Dlatego poza dopasowywaniem ofert do ich wymagań, często dorzucają do pakietów danych dodatkowe bonusy. Przykładowo może to być bon do Empiku o konkretnej wartości, wydawany jednorazowo za podpisanie umowy. Innym bonusem są dostępy do takich platform jak HBO GO czy Netflix.

Opłata za nie jest uiszczana razem z rachunkiem za internet i wynosi mniej niż w standardowej ofercie tych platform. Jeśli internet wykupuje student, który często podróżuje za granicę, to może spersonalizować ofertę w taki sposób, aby mniej płacić za używanie internetu za granicą. Czasem studenci otrzymują za podpisanie umowy słuchawki dobrej jakości, głośniki bezprzewodowe czy powerbanki. Wszystko zależy od dostawcy i aktualnie dostępnych u niego promocji.

Kupując pakiet internetu dla studenta warto zwrócić uwagę na te bonusy, ale nie powinny one decydować o podpisaniu umowy. Najważniejsze, aby podstawowe warunki odpowiadały postawionym przez studenta wymaganiom.